więcej

Formularz zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP

Wyborcy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie.
Aby skorzystać z tej możliwości w wyborach do Sejmu RP i do Senartu RP, powinni zgłosić taki zamiar właściwemu komisarzowi wyborczemu do dnia 30 września 2019 r.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, oświadczenie o wpisaniu tego wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Do zgłoszenia należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Wyborca niepełnosprawny może też zażądać w zgłoszeniu dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Formularz zgloszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego

Korespondencyjnie nie mogą glosować osoby niepełnosprawne przebywające w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym oraz ich oddziałach zewnętrznych a także osoby głosujące przez pełnomocnika.

Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje pakiet wyborczy nie później niż 7 dni przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy doręcza wyborcy niepełnosprawnemu urzędnik wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej.
W skład pakietu wyborczego wchodzi koperta zwrotna, opieczętowane pieczęcią obwodowej komisji wyborczej karty (lub karta) do głosowania, koperta na karty (kartę) do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, a także – o ile wyborca tego zażądał – nakładka lub nakładki na kartę lub karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a.

Wyborca głosujący korespondencyjnie po oddaniu głosu na kartach do głosowania wkłada je do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej. Wyborca niepełnosprawny może przekazać kopertę zwrotną przedstawicielowi Poczty Polskiej jeżeli w momencie doręczenia pakietu wyborczego zgłosił potrzebę jej odbioru pod wskazanym przez siebie adresem. Odbiór koperty zwrotnej może też nastąpić w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów w placówce Poczty Polskiej usytuowanej na obszarze gminy, w której wyborca niepełnosprawny jest ujęty w rejestrze wyborców, albo w trzecim dniu roboczym po

Uwaga! Wyborca niepełnosprawny może w godzinach głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.


Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    18-09-2019 10:34

    Wprowadził:

    Aneta Czerwińska

  • zobacz cały rejestr

  • Data modyfikacji

    18-09-2019 11:28

    Wprowadził:

    Aneta Czerwińska

  • Data modyfikacji

    18-09-2019 11:29

    Wprowadził:

    Aneta Czerwińska

  • Data modyfikacji

    18-09-2019 11:32

    Wprowadził:

    Aneta Czerwińska

  • Data modyfikacji

    18-09-2019 11:38

    Wprowadził:

    Aneta Czerwińska